Genç Mühendislerin İş Hayatına Atılmadan Önce Bilmesi Gereken 5 Şey

0 379

Kariyerine başlamak üzere hazırda bekleyen bir mühendislik öğrencisiyseniz, üniversite hayatının bu son dönemleri gerçekten çok heyecan verici olabilir. 4 yılınızı (belki daha fazlasını) ödevlere ve sınavlara çalışarak, projelere odaklanarak harcadınız. Şimdi bu öğrendiklerinizi iş hayatında uygulama ve para kazanma zamanı geldi.

Derslerde öğrendikleriniz tabii ki değerli, ancak kitaplarda yazmayan bir sürü şey var. Kariyerinize hızlı bir başlangıç verecek ve sizi önde tutacak birkaç önerimiz var.

  • Soru Sor

Her şeyi bilmek zorunda değilsin, kimse de her şeyi bilmeni beklemeyez. Mühendislik, rekabetçi bir ortam ancak bu iş arkadaşlarının sana yardım etmeyeceği anlamına gelmiyor. Eğer her şeyi kendi kendine çözmeyi deneyeceksen o değerli vaktini boşa harcamış olabilirsin. Emin değilsen ya da bir konuyu merak ediyorsan, sormalısın.

Aptal soru diye bir şey yoktur. Bütün büyük teknolojik inovasyonlar soru sorarak başlar. En basit sorular bile ürünü, tasarımı ya da işlevini geliştirebilir. Bu da gelişimini hızlandırır. Yani sor gitsin!

  • Çok Yönlü Ol

Mühendislik geniş bir alan olduğu için bunu lehine çevir ve senin oyun alanınmış gibi düşün. Çalıştığın alanla kendini sınırlama, farklı disiplinlerle de kendini geliştir. Teknoloji dünyası her gün değişiyor, bu demek oluyor ki pozisyonun ve endüstri alanın da bu değişimle gelişecek. Yeni teknolojileri öğren ve yetenek havuzunu genişlet!

  • Canayakın Ol

Mühendisler,  çok teknik olmaya ve bir işe odaklanmaya daha eğilimli olsalar da bu onların canayakın olmayacağı anlamına gelmez. İletişim becerileri yüksek olanlar alanlarında gelişimlerinde daha fazla ilerleyeceklerdir.  Takım olmaya, takımca sorunları çözümlemeye, takımca çözüm bulmaya çalışırken karşıt görüşlerle de uğraşacaksınız. Farklı karakterleri yönetebilmek ve etkili iletişim sağlayabilmek çok önemlidir.

  • Akıl Hocası Bul

Şimdiye kadar bir akıl hocası/danışman bulmanız gerekirdi. Eğer daha bulamadıysanız şimdi tam sırası. Akıl hocaları, ihtiyacınız olduğu anda tavsiye almada ve kariyeriniz boyunca (özellikle de yeni mezun olarak daha keşfedemediğiniz bu yollarda) size rehberlik etmede kritik öneme sahiptirler.

Size ilham veren, sizin sınırlarınızı zorlayacak biri bulduğunuza emin olun.

  • Evde Deneyin

Sadece ofisinizde çalışacaksınız diye bir şey yok. Mühendis kafası asla durmaz. Yaratıcılığınızı ve problem çözme yeteneğinizi iş dışında da kullanın. Çoğu işveren, sizin mesai dışında da çalışabildiğinizi ve öğrenime devam ettiğinizi görmeleri hoşlarına gidecektir.

Çalışma hayatına geçmek çok heyecanlı. Hayallerinizin firmasında işe girmek ya da bir girişimci olmak farketmez, bu ipuçlarını kullandığınıza emin olun. Bu sayede merdiveni tırmanacak ve kariyerinizi ivmelendireceksiniz.

Referans: Kevin Howell, Epics in IEEE

Senin bu konuya yorumun ne olacak?

Gerekli *

HAKKIMIZDA

facebook twitter youtube flickr ENOTLAR TV LOGOSU_Artboard 13 - ENOTLAR TV LOGO

Arşivler

KAREKOD-umuz

Lower-Third-(Enotlar)